Od zespołu redakcyjnego
Zapraszamy do WCWI! To druga odsłona portalu Wędkarskiego Centrum Wymiany Informacji. Funkcjonalnie, graficznie, multimedialnie poprawiono całą witrynę. Większość najwartościowszych zasobów z poprzedniego portalu zostało po kilku miesięcach pracy Zespołu umieszczone w nowych, internetowych realiach. Czytelników i użytkowników prosimy o uwagi i komentarze.
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4219 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start arrow Metoda spinningowa arrow Spinning * wyposażenie arrow Z czym na pstrągi? (cz. 2) - sprzętowo
   
 
Z czym na pstrągi? (cz. 2) - sprzętowo Drukuj E-mail
Metoda spinningowa
Spinning * wyposażenie
Nadesłał(-a) Piotr Żywicki *Picolo*   
dnia 03.02.2006

Wędzisko

Długość.

Na małe rzeczki i siurki pstrągowe nie powinno być za długie. Długość powinna oscylować od 2,10 m do 2,40 m. Przedzieranie się po zakrzaczonych i zarośniętych niemiłosiernie rzeczkach Pomorza z długim składem nie należy do przyjemności, a taką nasze hobby powinno dostarczać. Poza tym dokładne podanie przynęty, gdy mamy do dyspozycji pół metra wolnej przestrzeni do wymachu, łatwiejsze jest wędziskiem krótszym. Celność rzutów krótkim składem też jest większa, co ma niebagatelne znaczenie, gdy rzeczka ma w niektórych miejscach raptem 2 – 3 m szerokości, a takich siurków u nas nie brakuje, choćby na Pomorzu: górna Wierzyca, Wietcisa, górna Łeba, dopływy Radunii: Strzelenka, Mała Słupina itp.


W początkach mojego pstrągowania trafiłem na wędzisko Mikado Blue Fighter 213 c/w 5-20g, ma ono wielką zaletę: dolnik częściowo można wsunąć w rękojeść, regulując długość składu od 1,80m do 2,10m. Stosuję je do dziś i na małych rzeczkach spisuje się znakomicie.

Na większych rzekach krainy pstrąga przydatniejsze są dłuższe kije. Optymalną długością jest moim zdaniem wymiar 2,70 m. Taki kijek pozwala na lepszą kontrolę prowadzenia przynęty i holowanej ryby. Ze swobodnymi rzutami nie ma też problemu – po prostu nad większą rzeką jest też więcej miejsca. Czasami jesteśmy zmuszeni przez warunki brzegowe podania przynęty zza pasa trzcin, w tym przypadku przydatne byłoby wędzisko jeszcze dłuższe, np. 3m, ale 2,7 metrowym, przy odrobinie wprawy też sobie poradzimy.


Nabyty kilka lat temu Yad Michigan 270 o c/w 5-20g sprawdził się na Radunii, Łebie i górnej Redzie, mankamentem tego wędziska są mało odporne na ścieranie przelotki. Po roku musiałem wymienić szczytową na Fujii, gdyż w oryginalnej wypiłowane były przez żyłkę rowki. Niestety, jego czas dobiegł końca – dwukrotnie złamany dolnik i szczytówka po naprawie diametralnie zmieniły parametry tego kijka.

Ciężar wyrzutowy.

Ponieważ pstrągi łowi się na małe i średnie przynęty najodpowiedniejszy wydaje się od 5 do 25g. Większość popularnych spinningów do średniego łowienia ma właśnie taki ciężar wyrzutowy.


Najnowszy nabytek: Robinson Dynamic HS Quick Spin 2,70m c/w 8-25g IM8, specjalnie wybrany na Radunię, na razie oczekuje na pierwsze testy nad wodą. Mam nadzieję, że sprawdzi się niezawodnie.

Akcja wędziska.

Powinna być, według mnie, zdecydowanie szczytowa, typu A. Kij powinien być szybki, umożliwiający natychmiastową reakcję na branie. Akcję wędziska można sprawdzić jeszcze w sklepie, przeciągając przez przelotki żyłkę i sprawdzając ugięcie kija pod obciążeniem. Powinna najbardziej uginać się szczytowa część kija mniej więcej od 1/3 do 2/5 składu. Po tym teście warto zrobić kilkanaście pustych wymachów nieobciążonym kijem i obserwować zachowanie szczytówki. Im drgania wcześniej gasną, tym szybkość reakcji wędziska jest większa.

Przelotki.

Jednostopkowe, jak najlżejsze, aby nie obciążały kija, co zmienia diametralnie akcję. Ostatnie wyroby różnych firm są zaopatrywane w dobre przelotki Fujii, Pacific Bay czy Gold Cermet.

Wyposażenie dodatkowe.

To różne gadżety niezwiązane bezpośrednio z parametrami kija, ale mające duży wkład w komfort łowienia, jak: korkowa, ciepła rękojeść, zaczep na przynętę, uchwyt kołowrotka z pierścieniami wzmocnionymi metalem, pokrowiec, czy możliwość wyważenia zestawu wędzisko – kołowrotek. Im więcej tych dodatków, tym lepiej.


Spinning Robinsona posiada odkręcaną gałkę w dolniku, co pozwala poprzez dodanie lub odjęcie metalowych pierścieni, dokładne wyważenie zestawu, a ma to duży wpływ na zmęczenie ręki. Wykonujemy przecież podczas dniówki pstrągowej kilkaset rzutów. Środek ciężkości powinien wypaść tuż powyżej stopki kołowrotka.

Kołowrotek.

Przede wszystkim powinien być niezawodny. Wielkość dobrana do kija, 20 (200) wydaje się najoptymalniejszą. Powinien mieć składaną korbkę, co najmniej jedną szpulę zapasową, blokadę natychmiastową biegu wstecznego (łożysko igiełkowe), przełożenie od 1:5,0 do 1:6,0. Ilość łożysk jest mniej ważna, głównie łożyskowana powinna być korbka z dwóch stron, rotor, przekładnia wewnątrz i rolka kabłąka, czyli opis na kołowrotku 4+1 łożysk będzie już dobry.

Ważnym elementem kołowrotka jest hamulec. Musi być precyzyjny i umożliwiać łatwe zmiany nastaw podczas holu ryby. Czy przedni, czy tylny zdania wśród pstrągarzy są podzielone. Mnie osobiście lepiej pasuje przedni, łatwiej mi jest operować lewą ręką z przodu kołowrotka, niż z tyłu. Hamulec można sprawdzić również w sklepie przed zakupem. W tym celu należy nawinąć na szpulę kołowrotka kilkanaście metrów żyłki (nie musi być nowa), ustawić hamulec kołowrotka tak, aby kołowrotek trzymany za żyłkę wolno opadał (oczywiście blokadę biegu wstecznego mamy włączoną), i obserwujemy działanie hamulca. Jeśli kołowrotek opada ruchem jednostajnym, to hamulec jest OK. Jeśli zatrzymuje się cyklicznie lub gwałtownie przyspiesza opadanie to hamulec nie działa z jednakową siłą i takiego kołowrotka nie radzę kupować.


Jeden z pierwszych na naszym rynku kołowrotków JFT LX 20, z przednim hamulcem i łożyskiem igiełkowym (natychmiastowa blokada obrotów wstecznych. Niestety, posiadał tylko 3 łożyska – brak było łożyskowania rolki kabłąka, zaletą tego kręciołka jest „wieczna” sprężynka kabłąka, nie pękła ani razu (ma inną konstrukcję niż większość mechanizmów zamykania kabłąka).

Ważna w kołowrotku jest również rolka kabłąka, główna winowajczyni zużycia żyłki i jej nadmiernego skręcenia. Powinna być o dużej średnicy, dobrze łożyskowana i pokryta powłoką twardych tlenków metali.

Kołowrotek powinien też równomiernie zwijać żyłkę (powierzchnia nawiniętej żyłki na szpulę nie powinna mieć żadnych widocznych uwypukleń (system S-stroke).


Dragon Milenium 820i służy mi wiernie już cztery sezony. Posiada wszystkie cechy nowoczesnego kołowrotka, 8 łożysk (7+1), aluminiową szpulę, przedni hamulec, łożysko igiełkowe, rolkę kabłąka z systemem antyskręceniowym, system precyzyjnego nawijania żyłki. Ma tylko jedną wadę: regularnie pękają sprężynki kabłąka mniej więcej co 20 wypraw, kupiłem więc ich większy zapas i wożę ze sobą nad wodę. Doszedłem już do takiej wprawy, że wymiana pękniętej sprężynki zabiera mi mniej niż 5 minut!


A to najnowszy nabytek: Robinson Aztec 210 10 łożysk (9+1), wszystkie cechy poprzednika + uchwyt korbki łożyskowany ze szlachetnego drewna, kuta korbka, frezowana przekładnia hipoidalna, zapasowa szpula aluminiowa, testy już niedługo.

Żyłki.

Na szybkie rzeki pstrągowe powinny być mało rozciągliwe, o średnicy 0,20 – 0,22 mm, bez pamięci, trzymające średnicę na całej długości. Zawsze wybieram żyłkę nową, niezleżałą, znanych producentów, na nowości jestem nastawiony sceptycznie, moim zdaniem najlepiej technologię produkcji żyłek mają opanowane Niemcy i staram się kupować takie, które pochodzą z tego kraju.


Przykłady żyłek, które najlepiej mi pasują do pstrągowego spinningowania: najlepsza Stroft GTM, Damyl Steel Power i Sumo oraz Siglon V Strong. Odkąd produkcję przeniesiono do Japonii już nie taka dobra, ale słyszałem, że z powrotem produkcję przejęły Niemcy i jakość natychmiast wzrosła.

Tyle na temat sprzętu do połowu pstrąga potokowego, na pewno nie wyczerpałem tematu, ale takie są moje skromne doświadczenia, jeśli ktoś ma inne typy, to proszę w komentarzach.

Swoje kijki i kołowrotki przedstawił
Picolo

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez klon w dniu - 2006-02-03 10:33:49
Po przeczytaniu Twojego artykulu uświadomilem sobie , że posiadam sprzęt stworzony do pstrągowania. Jedyny problem to wody pstrągowe na Mazowszu :?
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez Picolo w dniu - 2006-02-03 10:42:45
Do Adminów: artykuł powinien być zakwalifikowany do działu: spinning-sprzęt i akcesoria, a nie do działu: sztuczna muszka-muszkarstwo-sprzęt i akcesoria. :grin
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez nalejlama w dniu - 2006-02-03 12:37:44
Mirek - oficjalnie sa dwie: Rządza i Jeziorka...W zeszłym roku była Czarna. Nieoficjalnie pewnie więcej. Do tego wody GRRP i ewentualnie Wel
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez klon w dniu - 2006-02-03 13:50:17
Artur, w zeszlym roku zlowilem pstrąga na Utrace z miejsca gdzie dość dobrze widać Palac Kultury. Ale to chyba jacyś nielegalni uciekinierzy byli z hodowli.
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez klon w dniu - 2006-02-03 13:51:45
mialo być: na Utracie
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez artech w dniu - 2006-02-03 17:05:15
Jeżeli lubisz szybie kije o szczytowej akcji to z Dynamica będziesz zadowolony, a jeżeli będziesz o niego dbał to posłuży Ci prez parę sezonów, ja swojego Ultra Power jig 8-30g mam od 4 lat i jeszcze drugie tyle pewnie mi psłuży :)
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez Bombel w dniu - 2006-02-03 19:53:32
Argrabi, wedle głównego mazowieckiego zarybiacza (słuchałem w ostatni wtorek) w Rządzy pstrąga nie stwierdzono. Choc kiedyś zarybiano. A i sam, z dziesięć lat temu, widziałem spinningistę z dwoma tęczakami.  
W Czarnej występuje podobno na jednym odcinku o długości kilku (lub kilkunastu)kilometrów. Ale są to znikome ilości i trzeba albo speca pierwszej wody, albo fuksiarza. Oczywiście trzeba wpierw wiedzieć, który to odcinek ;) Ja nie wiem. 
Śladowe ilości występują też w Świdrze. 
 
Picolo - z przyjemnością zerknąłem na YAD Michigan 270 :) Dokładnie taki sam posiadam od ok. dziesięciu lat. Dziwne, że w Twoim wycierały się przelotki. U mnie, po trzech latach orania, były OK. Z odpornością na przeciążenia też OK. Kijaszek nie wytrzymał tylko w konftrontacji z drzwiami samochodu :grin I od tej pory mam wklejkę;), znakomitą na sandacze. A niekiedy, doraźnie, służy jako DS. Serio serio :) Wyrzut zestawu z koszyczkiem 25 g to pryszczyk ;)  
 
Ale chyba stare kije YAD były nierówne jakościowo. W spinie 240 cm, cw. do 40 g, pod niewielkimi rybami (max. do 2 kg) strzeliły mi dwa dolniki.
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez Anguiler w dniu - 2006-02-03 22:35:04
Dzięki za kolejną porcję informacji dotyczących pstrągowego sprzętu. Mądrze i zwięźle - przeczytałem z przyjemnością i marzę o wyprawie na pstrąga :)
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez nalejlama w dniu - 2006-02-04 09:41:23
Bombel, to wystąp o odszkodowanie.. Rządza jest oficjalnie rzeką górską.. Tak jak i Jeziorka... Sprawdź na stronach ZO Mazowsze. Błąd chyba tylko w dacie jest, bo w zeszłym roku zamiast jeziorki była własnie Czarna...
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez Bombel w dniu - 2006-02-04 10:34:02
Argrabi, odkąd posłuchałem "wykładu" zarybiacza z ZO, już niewiele informacji nt. mazowieckich rzek będzie w stanie mnie zaskoczyć ;)  
Niezmiennie zadziwia mnie tylko kilka spraw. M.in. to, że z rybami jest świetnie, a będzie jeszcze lepiej, że przymierający głodem rybacy łowią znacznie mniej, niż mieli w planie. I że są ogromnie potrzebni, więc - w zrozumieniu dla swej misji - mimo wszystko wciąż wykonują swoją tytaniczną pracę na rzecz dobra wód i ryb.  
Albo to, że ZO nie dysponuje zapisem elektronicznym operatów na dzierżawione obwody. Albo to, że wyniki odłowów kontrolnych i w ogóle badań ichtiofauny oczywiście są, ale... ich nie ma :grin To znaczy w ogóle są, ale... (W miejsce kropek wstaw dowolną odpowiedź, byle pozytywną i usprawiedliwiającą dla ZO. Każda będzie właściwa). :grin  
Aha, a najważniejsze, że występujący z pozycji roszczeniowej wędkarze, bazując na defetystycznych, oczerniających ZO plotkach jednego z miesięczników ;), nie mają pojęcia, jak bardzo pięknie jest :grin.
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez szyja w dniu - 2006-02-04 22:41:17
Bardzo ładny artykuł. Z jednym jednak zupełnie się niezgadzam. "Hamulec winien być precyzyjny i umożliwiać łatwe zmiany nastaw w czasie holu ryby" 
Jeśli dokładnie nastawimy hamulec przed łowieniem nie ruszajmy go, a zwłaszcza w czasie holu ryby(i to jeszcze takiej jak pstrąg!)Musimy kontrolwać rybę, a nie zajmować się kręciołem !!! 
Po co ? Widziałem pare ryb straconych właśnie z tego powodu. Ładnych! Szyja
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez jarus w dniu - 2006-02-05 16:54:16
no a czemu nie było mowy o plecionkach? :grin myśle że są doskonałe do połowu na wobki
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez Picolo w dniu - 2006-02-06 11:29:28
Cytat do skomentowania:
no a czemu nie było mowy o plecionkach? myśle że są doskonałe do połowu na wobki

 
O plecionkach nie było mowy z prozaicznego powodu: nie stosuję ich do spinningu. Czemu? z wielu powodów. 
1)Na plecionkę da się łowić tylko gdy jest temperatura dodatnia (nasiąkają wodą i przymarzają na szpuli kołowrotka) 
2) Plecionka zbiera znacznie więcej zanieczyszczeń, które niesie woda, przez co zużycie przelotek jest kilkukrotnie szybsze niż w przypadku żyłek. 
3)Do plecionek, ponieważ mają znikomą rozciągliwość nadają się kije o zupełnie innej akcji, kij musi być miękki o akcji parabolicznej i uginać się prawie jak muchówka. Zastosowanie szybkiego kija o akcji szczytowej i plecionki powoduje dużą sztywność zestawu (podczas holu pstrąg często wypina się). 
4) W czystych strumieniach i rzeczkach plecionka jest bardziej widoczna od żyłki, co ma duży wpływ na ilość brań pstrąga, który polega przede wszystkim na wzroku. 
5) Splątanie plecionki, co na zakrzaczonych rzeczkach jest częste, prowadzi do obcięcia splątanej części, nie udało mi się nigdy rozplątać "brody" z plecionki. 
6) Jedyną zaletą plecionki jest większa wytrzymałość od żyłki tej samej średnicy, co pozwala na uratowanie części przynęt z zawad. 
Rozważywszy wszystkie za i przeciw wolę łowić pstrągi na dobrą żyłkę spinningową! :grin
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez Robson w dniu - 2006-02-09 11:45:28
A ja właśnie mam ochotę spróbować łowienia pstrągów na dobrą plecionkę 0,10.  
Myślę,że w warunkach wczesno wiosennych kiedy woda jest mętna powinna się dobrze spisywać w połączeniu z kijem o parabolicznej akcji.  
Czy ktoś ma doświadczenia w łowieniu pstrągów przy użyciu cienkiej plecionki??? 
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzęt
Dodane przez snoky w dniu - 2006-03-03 00:13:58
Drogi kolego łowię pstragi od wielu lat używam tylko kijów o akcji medium oraz plecionki,na pstrągi wybieram się by mięc przyjemność łowienia a nie bolący nadgarstek.Polecam również zmianę kołowrotków ponieważ te które zaprezentowałeś budzą obawy że mogą nie wytrzymć ataku sześćdziesiątaka.Dodam jeszcze że fajnie pisząc będziesz miał wpływ na wybór sprzętu przez przyszłych pstrągarzy,a ten który zaprezentowałeś pozostawia sporo do życzenia.Na koniec prośba napisz coś fajnego a ja prześlę zdjęcia mojego bardzo sprawdzonego sprzętu.
Z czym na pstrągi? – Cz.2 - sprzętowo
Dodane przez gladki w dniu - 2006-10-22 12:51:41
Witam,  
myślę że nie ma jednego dobrego sprzętu na pstrąga - łowimy go w dużych rzekach pomorskich typu Brda jak i małych ciurkach. W każdym przypadku sprzęt będzie zupełnie inny. I dalej... bazując na własnym doświadczeniu (głównie Brda) wiosną (luty-kwiecien) łatwiej nam bedzie skusić pstrąga na większe woblery (ja używam nawet 10 cm uklejopodobnych), natomiast na przełowmie wiosny i lata lepszy będzie mniejszy wobler 4-5 cm. Co do kijów sam posiadam kilkanaście róznych spinningów i nie zgodzę się że kij sztywny o super szybkiej akcji jest najlepszy - uważam że będziemy mieli częste zejścia ryb. Plecionki na pstrąga nie używam wogóle - wiele ryb schodzi i nie pomagają tu kije nawet zrobione z blanku muchówki (czyli bardzo miękkie). Wg mnie kij powinien być szybki ale o akcji semi-parabolicznej (nigdy - szczytowej)- mój ulubiony kij to HM 62 Super Fast 2,55m cw do ~18 gr (wbrew nazwie wcale nie jest aż taki super fast). Co do kołowrotków - każdy wybiera na co go stać - wg mnie ideałem co do kultury pracy i rozmiaru jest Twin Power 2500 FA, którego eksploatuję od 3-ch sezonów a z tańszych propozycji ostatnio wypatrzyłem ciekawe młynki nadające się na pstraga (Byron Alice, Spro Blu Arc, Dragon Team) - wg mnie to jeden i ten sam kołowrotek sprzedawany pod flagami różnych prodycentów (porządna przekładnia, dobra rolka, solidny kabłąk, 9 łożysk, przełożenia 1:4,9 i wygląd). 3 moich znajomych łowi nimi i jest b zadowolona - ja również takowy nabyłem i uważam że za te pieniądze (ok 250 zł) nie dostaniemy nic lepszego. Co do żyłek jestem przekonany do HM62 - używam 2,2mm wiosną i 2,0 mm gdy jest cieplej. Generalna zasada - zmieniam żyłę na nową po 3-4 wyprawach i nigdy nie spotkała mnie żadna przykra niespodzianaka. 
pozdrawiam 
Gładki  
Z czym na pstrągi? (cz. 2) - sprzętowo
Dodane przez grayling w dniu - 2007-02-28 20:48:14
Taką żyłą(2,0 mm) to możesz rekiny ciągnąć :grin :grin :grin
Z czym na pstrągi? (cz. 2) - sprzętowo
Dodane przez laredo w dniu - 2008-01-04 21:19:46
Fajnie napisane i dużo w tym prawdy. Jedyne Mr Picolo z czym się różnimy to żyłki. Nie łowię bo nie lubię żyłek które się nie rozciągają. Od kilku (chyba 5)lat, na pstrągi używam Dragon Millenium Pstrąg 0,18 lub w extremalnych warunkach 0,20
Z czym na pstrągi? (cz. 2) - sprzętowo
Dodane przez Kris86 w dniu - 2009-04-19 14:00:36
hmmmmmmmmm czy na drgającą szczytówkę też można spiningować???wielkość wędziska 2,70

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".