Od zespołu redakcyjnego
Witamy w WCWI! Nasi Czytelnicy mają dostęp do ogromnych zasobów artykułów, zdjęć, porad i ankiet. Użytkownicy mogą włączyć w bogate życie Wędkarskiego Centrum Wymiany Informacji. Stworzono w portalu wiele możliwości interaktywnej komunikacji, komentarzy czy wyrażania własnych opinii. Wystarczy tylko chcieć!
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4219 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start arrow Politechnika wędkarska arrow Wyposażenie i akcesoria arrow Recenzja odczepiacza przynęt
   
 
Recenzja odczepiacza przynęt Drukuj E-mail
Politechnika wędkarska
Wyposażenie i akcesoria
Napisał(-a) Kamil Szymczak *Mekamil*   
dnia 13.01.2007

Temat ciągle powracający w ciągu sezonu, czyli jak ratować spinningowe przynęty, a właściwie za pomocą czego. Postaram się odrobinę dopomóc Wam w wyborze, opisując jeden z dostępnych na polskim rynku tzw. "odczepiacz".

źródło: http://www.fhjb.com.pl/sklep/index.php"DEMON - Odczepiacz Grom" - taka jest jego pełna nazwa. To polski, dość skuteczny patent na ratowanie przynęt. Jego skuteczność jest właściwie stuprocentowa. Jest jednak pewne "ale" i to dość duże. Zaczep musi nastąpić w miarę blisko brzegu - na długość sznurka, czyli jakieś 15m (można go oczywiście wymienić na dłuższy). Żyłka musi być naprężona pod odpowiednim kątem – nieco więcej niż 10 st., ale zależy to w dużym stopniu od sztywności i długości kija oraz głębokości łowiska. Wiadomo, na dłuższym utworzymy większy kąt, na sztywniejszym łatwiej naprężymy linkę. Zjeżdżający do przynęty odczepiacz nie może też o nic zawadzić (rośliny przy dnie, o które oparła się żyłka, glony na lince). Jednak, gdy uda nam się sprowadzić ten kawał metalu do przynęty i zakleszczyć go na oczku to przynęta jest z powrotem nasza. Albo wyrwiemy cały zaczep, albo rozegniemy kotwicę. W sumie jest jeszcze jedna możliwość - pęknie agrafka lub krętlik... Dzięki swojej dużej masie (ok. 135 gr), odczepiacz sprawdza się także w dość dużym prądzie. Coś jeszcze? Aha, przy grubszych żyłkach i większych krętlikach może się zdarzyć, że złapie za sam węzeł i rozwiąże go... Jest to jednak raczej kwestia wprawy w posługiwaniu się odczepiaczem niż faktycznego niedostosowania do takich zestawów.

Koszt zakupu kształtuje się w granicach 40zł. Na aukcjach internetowych można nieraz spotkać taniej (używane oczywiście). Dla niecierpliwych dostępne są też w sklepach internetowych (np. w fishing.pl – chyba najtaniej, 38,99zł – dostępne w trzech wersjach wagowych).

Reasumując, element niezbędny chyba każdemu spinningiście, łowiącemu w miejscach bogatych w jakiekolwiek zaczepy, dostępny za niewygórowaną cenę i sprawdzający się w... No właśnie – najlepiej sprawdza się na krótkich dystansach, więc będą to nieduże rzeki i jeziora z niezbyt wybujałym litoralem, a także z łódki (byle zakotwiczonej, bo na mocnej zawadzie można się przyciągnąć). Oczywiście dobrze spisze się też wszędzie tem, gdzie spełnione będą wymagania, które opisałem.

Testował - Kamil Szymczak *Mekamil*

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez wieszak w dniu - 2007-01-13 10:09:13
Mam, używam i jestem zadowolony :) . Zapomniałeś tylko, Kamilu, o bardzo istotnej kwestii, którą jest KONIECZOŚĆ stosowania agrafki, krętlika bądź innego zestawu, którego długość nie może być krótsza niż 20mm. Zasada prawidłowego działania odczepiacza GROM właśnie na tym polega :) . Zanim sam do tego doszedłem (a wystarczyło przeczytać instrukcję na opakowaniu :upset ), narwałem się sporo wolframów :grin ... O takich drobiazgach, jak przynęty nie wspominając :( ...
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez dziubek w dniu - 2007-01-13 16:55:35
Super sprawa! Posiadam go już chyba ponad 5 lat. Kiedyś dostępne były w różnych ciężarach przez co można go było dostosować do wody. .nullKrętliki rzeczywiście konieczne!. Co do 'zawad' po drodze, to uważam, że za bardzo one nie przeszkadzają - zdarzyło mi się, że grom po drodze łamał drobne gałązki i ostatecznie dotarł skutecznie do przynęty. Kąt moim zdaniem musi być niestety nieco większy, optymalny > 30 -40 stopni. Zwraca sie zdecydowanie w pierwszym sezonie (w moim przypadku, bywam nad wodą ~20/rok). Aha, lepiej go spuszczać energicznie, bywa, że po takim zjeździe wybija przynętę z twardego zaczepu bez rozginania kotwiczki. Polecam także przewiązanie co jakiś czas (np. 1 raz w roku) końcowego węzła łączącego metal z linką. Polecam zdecydowanie, również obrótówki tego producenta. Na koniec muszę dodać - raczej nie sprawdza się przy zaczepie oddalonym bardziej od brzegu, głównie ze względu na zmniejszający się kąt 'zjazdu' groma po żyłce.
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez novis w dniu - 2007-01-13 22:00:08
Może jeszcze jedna uwaga, zasięg linki jest ograniczony (bodaj 15m), ale zawsze można zmienić na dłuższą.(Autor tekstu wie, o co chodzi :grin )
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez Mekamil w dniu - 2007-01-13 23:08:53
No fakt, nie napisałem o najważniejszym. Biegałem myślami dokoła, ale wprost nie zaznaczyłem. Musi być zastosowany krętlik i agrafka, min 20mm. Jednak przy obrotówkach może być mniej (istotne dla tych, którzy stosują krętlik + kółko łącznikowe zamiast agrafki). Wówczas odczepiacz wejdzie na kawałek drutu obrotówki i w ten sposób też się dobrze zakleszczy. 
 
Z lekkich zaczepów na wolframie też się da uwolnić przynętę, ale zależeć będzie to wyłącznie od wytrzymałości przyponu i zaczepu. Nie da się go za to wykorzystać przy łowieniu na zboka (a przynajmniej sobie tego nie wyobrażam). 
 
Przy kącie ok. 10st. zjeżdżał mi już bardzo powoli i trochę się naszarpałem, aby go do przynęty doprowadzić. Zakładam, że przy mniejszym byłoby to już baaardzo trudne do zrobienia. 
Koszt zakupu tego urządzonka jeszcze mi się nie zwrócił (ale chyba niewiele brakuje). Uzmysłowił jednak, że połowę przynęt zostawiam na drzewach, a połowę z pozostałej połowy tracę w wyniku niechlujnego wiązania węzłów. I jeszcze jedno, że za rzadko bywam na rybach... 
 
Dziubku. Przynieś na spotkanie te obrotki do zaprezentowania, jako i ja mam Ci co nieco do pokazania! 
Novisie. Autor tekstu chyba kojarzy tą sytuację znad Rydwanu. Jeśli to nie o nią chodzi, to będziesz musiał przypomnieć...
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez Majowy w dniu - 2007-01-14 13:17:17
Kamil, pamiętasz jaki odczepiacz miał Yelcyn - demonstrował owe cudo na "trzeciej Nieszawie". Wydawał się stworzony do uwalniania wobków. 
Grześ - teraz Twoja kolej na opisanie swojej "sprężyny".
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez Mekamil w dniu - 2007-01-14 21:40:23
Kamil pamięta ten odczepiacz. Kamilowi podobny odczepiacz bardzo by się przydał do zdejmowania przynęt z nadwodnych gałęzi. Bo jest lekki i byłby idealny do takich zadań. 
Recenzja tej 'trzepaczki do ubijania piany' jest bardzo wskazana.
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez Majowy w dniu - 2007-01-14 23:20:44
Yelcyn słyszał? Bierz się do roboty.
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez dwiewrony w dniu - 2007-01-16 16:47:53
Dzięki, Kamil za ten tekst. 
Właśnie sobie uświadomiłem, że nigdy jeszcze nie miałem/używałem żadnego "odczepiacza przynęt". :sigh
 
Ps. W "komentarzach" piszecie o jakimś odczepiaczu-trzepaczce, przypominam sobie zdjęcie tego (?) "urządzenia" w którymś czasopiśmie wędkarskim. Z tego co pamiętam, ta trzepaczka była dociążona o. oliwką. Możecie mi powiedzieć jak tym się posługiwać? Póki co na "Groma" mnie nie stać, za to taką trzepaczkę, to sam bym sobie zmajstrował. :) 
 
Pozdr.
Recenzja odczepiacza przynęt
Dodane przez Mekamil w dniu - 2007-01-21 18:12:27
Nie wiem, widziałem tylko tą yelcynową trzepaczkę. Jeśli się nam nią pochwali to na pewno będziesz wiedział jak samemu zrobić taki odczepiacz. Ale żadnego dociążenia w postaci ołowianej oliwki on nie miała z tego co pamiętam.

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".