Od zespołu redakcyjnego
Witamy w WCWI! Harmonijny układ strony, intuicyjna nawigacja, nowa filozofia... Ponad 40 tysięcy unikalnych odwiedzin miesięcznie, ponad 5 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, co najmniej drugie tyle czytelników. Czekamy na komentarze, artykuły, zdjęcia - wszystko co pomaga napędzać Wasz portal. Jeśli chcesz mieć wpływ na WCWI - wystarczy się włączyć do naszej społeczności.
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4218 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start arrow Wędkarskie obsesje arrow Łowienie karpi arrow Maskowanie przyponu
   
 
Maskowanie przyponu Drukuj E-mail
Wędkarskie obsesje
Łowienie karpi
Napisał(-a) Hilary Jałoszyński *Hiljot*   
dnia 26.07.2007

Sposobów na przechytrzenie "cwanego" karpia jest coraz więcej... Hilary wyczytał dla nas w "Karpmaxie" o triku dotyczącym kamuflażu przyponów.

W ostatnim, 3/2007 numerze kwartalnika dla karpiarzy „Karpmax”, na stronie 28 Redakcja zamieściła bardzo ciekawy artykuł Steva Briggsa pt. „Efekt kamuflażu”, którego najciekawszy fragment dotyczy maskowania przyponu z haczykiem i przynętą.

Po dywagacjach na temat, czy ryby, a w tym wypadku duże karpie wyrobiły w sobie zdolność rozróżniania w wodzie i unikania niebezpieczeństw tkwiących w żyłkach i całym zestawie wędkarskim (o czym ja jestem absolutnie przekonany na podstawie własnych spostrzeżeń), autor relacjonuje swoje doświadczenia na temat takiego ułożenia i ukrycia żyłki w wodzie, aby karpie, uważane za „najmądrzejsze” ryby, nie były w stanie zauważyć żyłki. Część swoich rozważań poświęca właśnie maskowaniu przyponu, jako najbardziej narażonej na podejrzliwość ryb części zestawu.

Ale autor przekonuje również, że oprócz maskowania przyponu wpływ na brania dużych ryb ma niewątpliwie ułożenie i smużenie części żyłki położonej na powierzchni wody. Następnym problemem, jak się okazuje jest używanie plecionek, które mają tendencję unoszenia się nad dnem płosząc chytre i doświadczone ryby. Stąd konieczne jest obciążanie plecionek w kilku miejscach cienkim, ołowianym drutem, co przynosi wg autora doskonałe rezultaty.

Jako przykład jednego ze sposobów kamuflażu jest zamieszczona fotografia (skan z kserkopii), na której pokazano przypon z haczykiem zamaskowany materiałem przypominającym pasemka roślin.

Polecam ten artykuł przede wszystkim łowcom dużych karpi, a ponieważ „Karpmax” jest dość drogi (16 zł) mogę kilku Kolegom posłać kserokopię artykułu na podany przez nich, pocztowy adres.

Hilary Jałoszyński *Hiljot*

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze
Maskowanie przyponu
Dodane przez TJ w dniu - 2007-07-26 11:08:56
Dzięki Hilary za inspirację... A swoją drogą mamy stosunkowo mało artykułów specjalistycznych dla karpiarzy, a w mojej opinii jest to najbardziej rozwijajacy się sektor wędkarstwa, nie tylko związany z możliwością niezłego zarobku przez producentów prawie kosmicznego sprzętu i wyposażenia, ale także z przyczyn coraz większej popularności polowania na okazy karpia. Przypomnę, że karpiarze głównie swoje "miśki" wypuszczają, więc co roku są większe! Przydałoby się poszerzyć naszą wiedzę na ten temat, a przecież karpiarzy wśród nas nie brakuje... Zresztą karp jako jedyny ma się dobrze w naszych wodach, więc niedługo będzie celem wielu wypraw wędkarskich. Już mamy silną grupę pod wezwaniem Radomia i Domaniowa, można spodziewać się więcej?
Maskowanie przyponu
Dodane przez zed w dniu - 2007-07-26 14:45:45
Ale zakombinował! Niemniej Briggs to miszczunio, co by nie mówić :) Zapomniałeś Robert o Trójmieście a wylęgarnia karpiarzy jest jeszcze w Słupsku :)
Maskowanie przyponu
Dodane przez Mekamil w dniu - 2007-07-26 14:59:37
Myślę, że Wieszak i Gral powinni się obruszyć, że o nich nie wspomniano ;)
Maskowanie przyponu
Dodane przez TJ w dniu - 2007-07-26 15:05:17
Michał, nie zapomniałem, nawet ostatnio o tym z Tubaramem rozmawiałem :) Ale podpuszczam niejako ;) Co do Grala - jasna sprawa, nieraz coś skrobnie, a Sławek... cóż oddał się ostatnio pracom społecznym na rzecz WCWI, i zaprzysiągł pogrom metrówek z Rydwanu :) że jest spec, to wiem, ale nie mam sumienia ;)
Maskowanie przyponu
Dodane przez wieszak w dniu - 2007-07-26 15:32:50
Cytat do skomentowania:
Myślę, że Wieszak i Gral powinni się obruszyć, że o nich nie wspomniano

.  
 
Gral na pewno tak, ale mnie obecnie trudno nazwać karpiarzem :( . No chyba, że tak nazywacie posiadacza karpiówek :grin ...
Maskowanie przyponu
Dodane przez Ferret w dniu - 2007-07-26 15:46:22
Przejrzałem swoje wędki i na trzech mam napis CARP, to chyba jestem karpiarzem :grin Chłopaki, prawda że jestem :cry :?
Maskowanie przyponu
Dodane przez Anguiler w dniu - 2007-07-26 20:45:45
Niezły patent, czego to ludzie nie wymyślą. Gdzie te czasy, gdy siadałem na karpika, kładło się wędki na elektronice... Może kiedyś do tego wrócę, zwłaszcza jak będziecie tak pisać :)
Maskowanie przyponu
Dodane przez ted w dniu - 2007-07-26 22:51:51
Niedługo to poproszę żonę aby ni takie coś na szydełku zrobiła.  
Ryby się uczą bardzo szybko. taki śmieć jak sumik karłowaty. tylko na wiosnę jest łapczywy jak ugania się za ikrą leszcza to można go łowić w dużych ilościach. potem wąsem sprawdza przynętę, wlecze ją po dnie przez długi czas i możesz mu naskoczyć. Branie jak w podręcziku a g... na haczyku. ale jest i na to sposób, czekać aż haczyk wyjdzie z drugiej strony.
Maskowanie przyponu
Dodane przez Bulba w dniu - 2007-07-31 22:45:54
Jeśli mogę coś dodać. to dwa tygodnie temu,łowiąc w Holandii, zainteresowałem się dziwnymi ciężarkami karpiowymi, a mianowicie stalowymi imitacjami "gałęzi", "krzaczków" oraz kamieniami z krętlikami. Kupiłem sobie, mimi strasznej ceny w euro, ale to jest też wyjście, skutkuje!!!! 
pozdrawiam
Maskowanie przyponu
Dodane przez TJ w dniu - 2007-08-01 01:09:40
Potwierdzę jedynie z literatury, że takie ciężarki widziałem na zdjęciu, które dostałem od Hilarego do zeskanowania. Nie wiem, czy są w krajowym handlu, ale na pewno karpiarze używają ich z powodzeniem do maskowania zestawów w Europie.

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".