Od zespołu redakcyjnego
Witamy w WCWI! Harmonijny układ strony, intuicyjna nawigacja, nowa filozofia... Ponad 40 tysięcy unikalnych odwiedzin miesięcznie, ponad 5 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, co najmniej drugie tyle czytelników. Czekamy na komentarze, artykuły, zdjęcia - wszystko co pomaga napędzać Wasz portal. Jeśli chcesz mieć wpływ na WCWI - wystarczy się włączyć do naszej społeczności.
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4218 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start arrow Wędkarz i ekosystem arrow Ptasi Atlas WCWI arrow Ptasi Atlas WCWI - kaczka krzyżówka
   
 
Ptasi Atlas WCWI - kaczka krzyżówka Drukuj E-mail
Wędkarz i ekosystem
Ptasi Atlas WCWI
Nadesłał(-a) Arkadiusz Kubale *AreK*   
dnia 15.02.2005

Kaczka Krzyżówka bo tak brzmi nazwa naszej najczęściej spotykanej kaczki, występuje praktycznie nad każdym zbiornikiem wodnym. Nie przeganiane ani nie straszone szybko się oswajają.

Upierzenie

Na zimę i wiosnę samce przybierają barwy godowe, natomiast latem i jesienią są podobne do samic. Krzyżówki, jak większość kaczek, w czasie letniego pierzenia tracą większość piór, tym samym na pewien czas tracąc zdolność do latania. W tym trudnym okresie chowają się w trudno dostępne miejsca, żeby przetrwać.

Samiec - fot. Jurek Grzesiak

Pożywienie

Kaczki żywią się praktycznie wszystkim, co mogą znaleźć nad wodą, czyli zjadają owady, larwy owadów, małże, ślimaki, kijanki, małe rybki i żaby, a przede wszystkim rośliny wodne. A tak na marginesie - potrafiły mojemu tacie z wiadra z zanętą powybierać smaczne kąski, miały więc taki "darmowy bufet".

Gniazdo

Krzyżówki wykonują gniazda ze źdźbeł trawy, liści i z dodatkiem własnego puchu. Najczęściej gniazdo umieszczone jest w pobliżu wody, często w zupełnie suchym podłożu. Samica znosi od 6 do 13 jaj o zielonkawo-szarym kolorze.

Samiczka - fot. Jurek Grzesiak

Przyloty i Odloty

Pierwsze krzyżówki przylatują zaraz po roztopach - w lutym lub marcu, natomiast odlatują od sierpnia do grudnia. Oczywiście zdarzają się wyjątki, czyli niektóre kaczki pozostają na zimę.

Myślę że po przeczytaniu tego tekstu, już nikt nie przepędzi kaczki... A może nawet dokarmi.

Arek

Zdjęcia ściągnięte, za zgodą autora, ze strony Jurka Grzesiaka


Pozwolę sobie nieco uzupełnić tekst Arka, bo krzyżówki są o wiele bardziej interesującymi ptakami, niż wynika to z naszych wędkarskich obserwacji. Otóż, jak już napisał Arek, gniazda kaczek moga być dość znacznie oddalone od wody. Budowane są najczęściej na ziemi między roślinnoscią lub w gęstych krzewach, pod stosami gałęzi i drewna, na kępach. Mogą się jednak także znajdować na drzewach, np. na ogłowionych wierzbach. Niekiedy nawet krzyzówki zajmują gniazda ptaków krukowatych lub drapieżnych, choćby kani, błotniaków czy jastrzębi. Czasami te niezgrabnie wyglądajace ptaki zakładaja swoje gniazda w dziuplach.

Pokarmem kaczek w 96 procentach są rośliny wodne, z czego na ziarna traw i zbóż przypada blisko połowa.

Toki kaczek są dość hałaśliwe i towarzyszą im głośne kwakanie i bryzgi wody oraz charakterystyczne i zabawne pozy godowe. Ciekawostką jest to, że niekiedy samce potrafia tokować same, bez udziału samic. Natomiast sama kopulacja - czyli jak mawia się w światku ornitologów "deptanie" - już z udziałem samiczek, jest dość brutalna... Samiec depce samicę, łapie ją dziobem za pierze na potylicy i dosłownie ją przytapia.

Jeżeli gniazdo założone jest na drzewie, to pisklęta na wab samicy rzucają się na ziemię nawet z wysokości kilkunastu metrów. Nic złego się nie dzieje, te kruche istotki są tak lekkie, że nie rozbijają się przy tym niemal nigdy.

Kaczki potrafią też - w wypadku zagrożenia gniazda - przenieść je na nowe miejsce. Przenoszą jaja w dziobie lub pod skrzydłem, a także potrafią je toczyć piersią przed sobą.

jaj

Jestem pod wrażeniem fotografii Jurka Grzesiaka, po które sięgnął Arek. To niesamowita kolekcja bardzo dojrzałych i bezbłędnych technicznie fotografii przyrodniczych. A jednak jest to galeria zdjęć i atlas przyrodniczy zaiste niezwykły. Autorem jest bowiem 13-letni uczeń gimnazjum. Jego fotografie znalazły się już w poważnych publikacjach, zaś strona chwalona była w magazynach komputerowych. Zapraszam do obejrzenia całej witryny Jurka - niektórym z nas powinna z wrażenia opaść kopara i przytłuc klawiaturę.


Komentarze:

Sazan
Tak! Z największą przyjemnością przejrzałem bardzo piękną, dojrzałą galerię zdjęć Jurka Grzesiaka. Nie do wiary, że w tak młodym wieku można dorobić się tak bogatego atlasu fauny i flory! Przed obejrzeniem zasuńcie półeczkę z klawiaturą! Kopara faktycznie opada!!! Czuję się strasznie mały, malutki wobec takiej pracy... Rośnie kolejny gigant... Sazan

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".