Od zespołu redakcyjnego
Witamy w WCWI! Harmonijny układ strony, intuicyjna nawigacja, nowa filozofia... Ponad 40 tysięcy unikalnych odwiedzin miesięcznie, ponad 5 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, co najmniej drugie tyle czytelników. Czekamy na komentarze, artykuły, zdjęcia - wszystko co pomaga napędzać Wasz portal. Jeśli chcesz mieć wpływ na WCWI - wystarczy się włączyć do naszej społeczności.
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4213 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start
   
 
Mali sąsiedzi - kleszcze Drukuj E-mail
Wędkarz i ekosystem
Nie tylko ryby
Nadesłał(-a) Bogusław Kwinta *miętus*   
dnia 21.02.2005

W Polsce stwierdzono obecność około 20 gatunków tego roztocza, przy czym najbardziej rozpowszechniony jest kleszcz pastwiskowy - Ixodes ricinus. Na terenie naszego kraju najliczniej kleszczy spotyka się w rejonie Białegostoku, Suwalszczyzny, Pojezierza Mazurskiego, Mazur, na Pomorzu i w okolicach Szczecina.


Ixodes ricinus jest roztoczem o brązowo-czerwonym, niekiedy czerwono-brunatnym zabarwieniu ciała. Osobnik głodny jest silnie spłaszczony, ma owalne ciało lekko zwężone z przodu. Dorosłe osobniki samic kleszcza mają długość 3,0-4,0 mm, zaś wymiary samców są nieco mniejsze i wynoszą około 2,5-3,0 mm. Jednakże nassana krwią samica kleszcza może osiągnąć nawet wielkość 1,5 cm.


W naszych warunkach klimatycznych sezon aktywności kleszczy zaczyna się już w marcu i trwa do listopada. Kleszcze najczęściej spotykane są na skraju lasu tj. tam gdzie las sąsiaduje z łąką lub pastwiskiem. Tam bowiem najłatwiej o potencjalnego żywiciela. Spotykane są na różnej wysokości (w zależności od formy rozwojowej) w zasadzie od 20 cm nad ziemią nawet do wysokości 1,5 m. Niewidoczny, przyczajony na spodniej stronie liścia wyczekuje swojej ofiary. W momencie zbliżenia się człowieka czy zwierzęcia ich "czujnik temperatury" to rejestruje, kleszcz spada na żywiciela i rozpoczyna wędrówkę po ciele ofiary szukając optymalnego miejsca żerowania. Z reguły są to miejsca dobrze ukrwione i mało widoczne dla żywiciela, a więc okolice głowy, uszu, pach, bok klatki piersiowej.

Wrzynając swój aparat gębowy kleszcz wydziela specyficzny rodzaj śliny, która pozwala na trwałe umocowanie go w naskórku ofiary. Ślina kleszcza ma zdolności znieczulające, dlatego też moment wtargnięcia w naskórek niejednokrotnie bywa niezauważony przez żywiciela. Rozpoczyna się okres ssania krwi. Kleszcz wysysa krew, lecz w jej miejsce wprowadza drugi rodzaj śliny zawierającej toksyny i substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Jego aparat gębowy działa jak pompa ssąco-tłocząca.


Po złożeniu przez samicę jaja rozwija się z niego larwa a z niej nimfa, która przeistacza się w imago, tzn. postać dorosłą pasożyta ( samca, bądź samicę) kleszcza. Każda samica kleszcza zdolna jest złożyć od 50 nawet do 5000jaj. Wartym podkreślenia jest fakt, że każda postać rozwojowa musi pobrać krew od zwierzęcia, by móc przeobrazić się w kolejną formę rozwojową.

W chwili, gdy zauważymy u siebie, czy u swojego psa kleszcza trzeba starać się wyjąć go stosunkowo szybko - tak by jego okres żerowania był skrócony do minimum. Im jest on mniejszy, tym szansa, że przekaże on zakażenie staje się automatycznie mniejsza. Najprostszą metodą jest metoda wyjęcia kleszcza za pomocą igły tak jak np. usuwa się drzazgę, inną metodą jest wykręcenie kleszcza np. za pomocą pęsety, jeszcze inna metoda polega na zastosowaniu w postaci aerozolu substancji insektobójczych. Niektórzy smarują zarówno naskórek jak i kleszcza tłuszczem - dopiero później go wykręcają, jeszcze inni "przypalają" kleszcza rozgrzaną igłą. W zasadzie każdy sposób jest dobry, który tylko pozwala na szybkie usunięcie pasożyta.

Istnieje wiele przesądów na temat kleszczy, np. niejednokrotnie właściciel psa obawia się, że gdy w skórze zostanie aparat gębowy to kleszcz odrośnie. Nic podobnego w miejscu tym powstaje zazwyczaj otorbiony ropień, który niejednokrotnie z czasem wymaga interwencji chirurgicznej.

Pamiętać należy jednak o tym, że kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób.
- wczesnoletnie zapalenie mózgu i opon mózgowych.
- boreliozę ( krętkowicę kleszczową), czyli Chorobę z Lime.
- zwierząt, szczególnie w ostatnich latach babeszjozę (piroplazmozę)
Rzadziej natomiast: chorobę skokową owiec, gorączkę kleszczową owiec, gorączkę Q, listeriozę, różycę, brucelozę i inne.

BORELIOZA - nazywana także krętkowicą kleszczową, lub CHOROBĄ z LIME - bowiem pierwszy raz przypadek tej choroby wykryto w miejscowości OLD LIME na pograniczu USA i Kanady. Choroba ta wywoływana jest przez krętka Borrelia burgdorferi. Nosicielem choroby są gryzonie polne i leśne, zwierzyna płowa, zaś przenosicielami są kleszcze.

W początkowym okresie choroby w miejscu ukąszenia pojawia się krostka, grudka, która z czasem zmienia swój kształt przybierając postać czerwonego pierścienia mającego tendencję do rozprzestrzeniania się. Jest to tzw. rumień wędrujący (erythrema migrans). Nie leczony może utrzymywać się nawet 3-4 tygodnie, towarzyszą mu objawy gośćco podobne, grypo podobne, stany podgorączkowe, rozbicie, apatia, brak apetytu. Ciągle rozwijająca się choroba prowadzi do zaburzeń neurologicznych objawiających się między innymi porażeniami nerwu twarzowego (opadnięte ucho, powieka, warga) porażeniem i opadnięciem żuchwy. W przebiegu choroby pojawiać się może tzw. wielostawowe zapalenie, które dotyczy zwykle stawów kolanowych i łokciowych. Pogłębiająca się postać neurologiczna daje obraz niedowładów, paraliżu, ślepoty i zmian psychicznych. Jeśli choroba przybierze formę narządową dominować mogą objawy ze strony zaatakowanych narządów - wątroby, nerek etc.

BABESZJOZA - to także choroba przenoszona przez kleszcze a za wystąpienie jej odpowiedzialny jest pierwotniak- Babesia canis.

Ssący kleszcz wprowadza do krwioobiegu żywiciela chorobotwórcze pierwotniaki, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Przenikają do ich wnętrza i rozpoczynają rozmnażanie poprzez podział wewnątrz krwinki.

Napęczniały od namnażających się pierwotniaków erytrocyt ulega rozerwaniu, zaś pasożyt atakuje następne krwinki. Dochodzi do reakcji łańcuchowej prowadzącej do zniszczenia znakomitej większości krwinek czerwonych i w konsekwencji krańcowej anemii, której towarzyszyć może uszkodzenie wątroby,(żółtaczka) nerek (krwiomocz). Zejście śmiertelne może nastąpić w ciągu kilku dni od chwili przekazania inwazji przez kleszcza.

mietus

Fotografie ze stron:
www.snz.ru/ city_arc.phtml?num=7
www.hfsp.org/pubs/brochures/ 10th_ann_broch6.htm
www.dr-von-rhein.de/Gesundheit/ Zecken/zecken.html


Komentarze:

isabell2809
ale paskudy!!! bleeeee. Na ratunek może przyjść nam szczepionka. Szczepi się wczesną wiosną lub późną jesienią. Szczepionka niestety nie należy do najtańszych, zestaw kosztuje około 200 zł. Piszę zestaw, ponieważ szczepionkę przyjmuje się w odpowiednich odstępach czasowych 3 razy. Szczepionka działa 2 lata, potem należy ją powtórzyć. Dla psów (wypróbowałam na Chipsonie!) bardzo dobrze sprawdzają się kropelki, które aplikuje się bezpośrednio na skórę, ale mają tą wadę, że działają tylko do 1,5 miesiąca i zakraplanie trzeba powtarzać. Na ok. 10 masy ciała psa kropelki kosztują w granicach 10-13 zł, w zależności od firmy je produkującej.
Max
Kleszcze i Meszki ,nie są to najlepsi towarzysze wędkarskich wypraw brrrrrrrrr

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze
Mali sąsiedzi - kleszcze
Dodane przez jerzyszc w dniu - 2008-05-21 10:54:29
Nigdy nie smarujćie kleszcza tłuszczem.Wywołuje to jeszcze gorsze efekty. :upset

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".